אודות סינרגיה

סינרגיה הוקמה בשנת 2012 על ידי דרור בר יוסף, איש חינוך וקהילה. מטרתה של סינרגיה היא לחבר בין אנשים ובין חלומותיהם באמצעות אימון אישי, פדגוגיה ושיתוף ציבורי. 

החלום שלנו

אנשים דרך החלומות שהיו רוצים להגשים. כאשר מגשימים חלומות לומדים ליצור את הסינרגיה – השותפות, הקשר והאמונה שביכולתם להשפיע ולשנות. כדי לעשות זאת סינרגיה יוצרת רשת של שותפויות בין אנשי חינוך, הדרכה וקהילה עצמאיים שעובדים יחד כדי לסייע לאנשים להגשים חלומות. סינרגיה מלווה ויוזמת פרויקטים בחינוך פורמלי ובלתי פורמלי, קהילה, עסקים קטנים ואנשים פרטיים. שאיפה חלומית בסינרגיה היא לשלב את כל ארבעת התחומים האלו ליצירות משותפות גדולות ולהעניק לכל אחד/ת מכל גיל את האפשרות להשפיע על סביבתם ומציאות חייה

קהילה

קהילה

חינוך

חינוך

עסקים

עסקים

ליווי אישי

ליווי אישי

מודל סינרגיה להגשמת חלומות

תהליכי הגשמת החלומות נמצאים בפיתוח ושכלול מתמשכים מאז הקמתה של סינרגיה בשנת 2012. המודל נסמך על שתי מתודות מקוריות – מודל הגשמת החלומות, שבו שישה שלבים המובילים מחלימה להגשמה. לכל שלב תרגילים ומשחקים המסייעים בסיעור המוחות, דיוק חלומות ותיעדופם, התאמה בין החלומות למציאות, תכנון וקשירת שותפים להגשמה. המתודה השנייה היא מתודת שפת הרגשות לשיח רגשי, פתרון קונפליקטים, וחשיבה יצירתית. ההתייחסות המשמעותית לפן הרגשי בתהליך מעניק למודל הגשמת החלומות גמישות רבה ואפשרות להתאמה אישית של התהליך לפרט, לקבוצה, למשאבים ולצרכים הנתונים.
תכניות הגשמת החלומות המבוססות על המודל וכלי העבודה שבו הותאמו ונוסו בהצלחה בכל גיל – החל מגילאי שנתיים וחצי וכלה בגיל הזהב ובהיקפים משתנים – החל מחולם/ת יחיד/ה וכלה בקבוצות של כ40 משתתפים ומשתתפות. 

הכלים לקוחים מעולמות הפדגוגיה הפרוגריסיבית והחינוך הפתוח, אימון, שיתוף ציבור, עיצוב מוצר, תיאטרון ומשחקיות. במסגרת מודל סינרגיה מתוארות אפשרויות לחינוך, הפדגוגיה והמרחב בגני ילדים ובבתי ספר ויישום של המודל במסגרת קהילתית-יישובית או שכונתית.

שמי דרור בר יוסף

אני אב לשלושה ילדים נהדרים ונשוי לאדוה הנפלאה. אני גר בירושלים,  אוהב אומנות וכותב, אוהב לשחק, לבנות מקרטון ולהכיר את הסיפורים והחלומות בחייהם של אנשים. אני אוהב מאוד את רוח הילדות של ילדים ומבוגרים ויש לי המון רוח ילדות משלי. אני מגדיר את המקצוע שלי 'איש חינוך וקהילה'.
התחלתי בשנת 2007 כגנן ומנהל הגן ב'גן של רן' במושב שורש. בגן רכשתי את הידע הראשוני על ניהול תהליכים והנגשתם לגילאים צעירים מאוד. הידע הזה מלווה אותי עד היום ומאפשר לי להתאים את פעילויות סינרגיה לקהלים מגוונים מאוד, מכל גיל ובעלי צרכים שונים. בשנת 2013 הקמתי את 'סינרגיה – הגשמת חלומות' ובמקביל, התחלתי לשמש כמנחה פדגוגי, מפתח תכניות פדגוגיות ואחראי מידע במכון הדמוקרטי.
בעבודתי במכון ליוויתי גננות, מורות ומנהלות נפלאות בתהליכי שינוי חינוכי וארגוני. בין השאר ליוויתי את הקמת תכנית למידה מבוססת פרויקטים בגיל הרך בחולון, הייתי שותף לפיתוח של תכניות ייחודיות בגני ירושלים, הדרכת מנחות ומנחים ופיתוח למידה במרחב המותאמת למאפייני דור הזד ודור האלפא בבתי הספר ועסקתי בחיבור בין חינוך מיוחד ורגיל במרכז וראייטי.
בנוסף לידע והניסיון החינוכי שצברתי, עברתי במכון הדמוקרטי הכשרות שונות גם בתחום הקהילתי. ההכשרה שהשפיעה עליי יותר מכל הייתה קורס 2 IAP – ארגון בינלאומי לשיתוף הציבור בנושא שיתוף ציבור וכלים השתתפותיים. במרוצת אותן שנים הקמתי בסינרגיה מסגרות להגשמת חלומות ופיתחתי את התפיסות והדרכים שלי להגשים בהן חלומות.
בראשית ימיה של סינרגיה עבודתי התרכזה בחוגי הגשמת חלומות עם ילדים מגיל 4 עד 12 במושבים במטה יהודה. אחת מקבוצות החוג האלו –  הקבוצה במושב שורש, הפכה ל'צוות החלומות'. ילדי צוות החלומות החלו את פעילותם בחוג בגיל 4, בשנת 2013, וממשיכים איתי גם היום. יחד איתם למדתי מה קורה לאנשים בתהליכי הגשמת החלומות לאנשים, ראיתי כיצד השיח והשותפות מתעצמים ועד כמה הגשמה של חלום מעניקה כוחות ואמונה ביכולת להשפיע. בין השאר יצאתי עם הילדים כשהיו בגיל 6 למסע שנמשך יותר מחמש שנים ובו אנחנו מובילים יחד תהליך קהילתי של הקמת של גן ציבורי.
כיום אני פועל במסגרות מכל גיל וסוג: הגיל הרך, ילדים וצוותי חינוך מגילאי יסודי ועד תיכון, ליווי הקמה של עסקים קטנים, אימון אישי בהגשמת חלומות, עבודה קהילתית עם מבוגרים, סדנאות במועדוני קשישים, עבודה עם נוער בסיכון ועוד ועוד.  אני שואף לחבר כמה שיותר שותפות ושותפים לסינרגיה ולהפיץ בעולם את האמונה והכלים שמאפשרים לחלומות ולאנשים להגשים ולהתגשם.