סינרגיה בחינוך

חינוך פורמלי

מטרתה של סינרגיה בשדה החינוכי לתת לילדים, נוער וצוותי החינוך כלים להשפיע באמצעותם על מציאות חייהם ועל סביבתם ולהפוך את החינוך והלמידה בגנים ובבתי הספר להזדמנות להגשים חלומות.
לסינרגיה היכולת לפעול בכל השדה החינוכי – החל מהגיל הרך ועד לבתי הספר התיכוניים. הן בעבודה עם הילדים והנוער והן בהדרכות צוותי חינוך. תהליך הגשמת חלומות נשען על תפיסות החינוך הפתוח, החינוך הדיאלוגי וכלים לשיח רגשי, חשיבה יצירתית, למידה במרחב ולמידה מבוססת פרויקטים. לתוכניות היקפים שונים שניתן להתאים לכל מקרה ומקרה ונעים בין מפגש חשיפה יחיד לקורסים קצרים, ארוכים, השתלמויות וליווי ארוך טווח.
כל התכניות מותאמות לעבודה הן בגנים והן בבתי הספר וניתן ליישמן בחינוך המיוחד, הרגיל, נוער וילדים בסיכון ובכל מקום בו יש רצון. אלו מהצעות סינרגיה בחינוך הפורמלי: 

 

סדנת שפת הרגשות בגיל הרך מפגש יחיד לצוותי הוראה בגנים ובבתי הספר, עם אפשרות להמשיך לשני מפגשים נוספים. שפת הרגשות היא שיטה לניהול קונפליקטים ושיח רגשי. הסדנאות עוסקות בדרכים לקיים בהן דיאלוג ולהציב בעזרתן גבולות. מודל שפת הרגשות מותאם לשיח רגשי ביחסים בין ילדים מגיל שנתיים וחצי, בין מבוגרים ובין אלו לאלו. 

להעז לחלום מסע בן ארבעה עד שנים עשר מפגשים יצירתיים, משחקיים, רגשיים ומאתגרים לילדים ונוער מהגן ועד התיכון בין החלומות שהמשתתפים עצמם חולמים להגשים.
במסע ניעזר בכלים לחשיבה יצירתית, פתרון בעיות, התמודדות עם שינוי ואיתור שותפים והזדמנויות שהותאמו לגילאים השונים. לתהליך שלושה שלבים. אפשר לבחור ליהנות מהתהליך השלם או מחלק ממנו:
היכרות וייחודיות – היכרות מחודשת של המשתתפים אלו עם אלו דרך חלומותיהם
'זרעים של חלומות' – חלימה ובחירה של חלום משותף לקבוצה כולה או לקבוצות קטנות או של חלומות אישיים
הגשמה – תהליך של תכנון, התמדה, שותפות, ועשייה למען החלום.

להעז לחלום ביחד סדרה של מפגשים משותפים לילדים ולאנשי הצוות בכיתה או בגן שבהם מנחה/ת סינרגיה מנחה את הילדים או הנוער ואת הגננות או המורות כקבוצה אחת בתהליך של הגשמת חלומות משותפים.

בית הספר והגן כהזדמנות להגשים חלומות ליווי צוותי הוראה בגנים ובתי הספר היסודיים והעל יסודיים במטרה לחבר בין התוכן החינוכי והלימודי לבין חלומות הילדים והצוות. באמצעות חשיבה יצירתית והיכרות עם תהליך הגשמת חלומות של סינרגיה, יוכלו צוותי הוראה להפוך כל שיעור ומפגש  להזדמנות לחלום ולהגשים.
ניתן לבחור בין ליווי משתתף הכולל שעות הדרכה והנחיה משותפת של נשות/אנשי החינוך ומנחה/ת סינרגיה בכיתה, לבין ליווי שאינו כולל הנחייה משותפת בכיתה.

סדנת חשיפה להעז לחלום סדנא למורים, ילדים או לכולם יחד! טעימה מתהליך החלימה והחיפוש אחר שותפות ושותפים לחלומות. הסדנה היא הזדמנות להכיר את הכוחות הפנימיים והייחודיות של כל אחד ואחת בקבוצה, להתנסות באפשרות חדשה לשתף ולהתקרב, ללמוד איך לחבר בין חלומות ולגלות שביחד קל יותר להעז לחלום ולהגשים.

פיתוח מרחב סדנת חלומות ליווי ההקמה והניהול של מרחבים בגן ובבתי הספר, ברמה הבית ספרית, השכבתית או הכיתתית שמהווים מרכז לתהליכי הגשמת חלומות בחינוך ובלמידה. סדנת חלומות היא מקום – חדר או מבנה עתיר בחומרים וכלים ליצירה וחקר. העיצוב והניהול של הסדנה ברוח החינוך הפתוח, כלומר, מכוון לזרימה במרחב, בחירה ודיאלוג. הסדנה יכולה לשמש קרקע להדרכת צוותים, עבודה בקבוצות קטנות בתחומים לימודיים, רגשיים וחברתיים, לקבוצות, ליחידים, לחיבור בין גילאי ועבודה עם הורים.

סינרגיה למוסדות הכשרת פרחי הוראה בסינרגיה האפשרות לחשוף פרחי הוראה בחינוך המיוחד והרגיל לגישת החינוך הפתוח ולדרך בה החינוך להגשמת חלומות יכול להעצים את הילדים והילדות וגם את המורות והמורים. היקף הקורס – בין מפגש יחיד של חשיפה לנושא לסדרה של עשרה מפגשים שבהם מנסים להגשים חלום ומכירים את תהליכי החינוך והלמידה השלובים במסע ההגשמה.

הרצאות 'דור האלפא: נולדו לחלום' – על מאפייני הדור, מה הפוטנציאל שלו ומה הכלים שהוא רוכש כבר היום.
'עלייתן של הקהילות' – המושג קהילה רודף אחרינו לכל מקום, מה זה אומר בכלל ומה גורם לקהילה להתחיל לזוז?

חינוך בלתי פורמלי

בחינוך הבלתי פורמלי סינרגיה מציעה פעילויות של הגשמת חלומות החל מגיל שנתיים וחצי ועד גיל הבגרות. מטרתה של סינרגיה להצמיח דרך הפעילות הבלתי פורמלית את הכלים והאמונה של ילדים ונוער ביכולתם להשפיע כבר היום על המציאות של חייהם.
במסגרות הגשמת  חלומות לומדים כיצד למצוא ולתכנן חלומות, להתמיד גם נוכח קושי וכיצד לעבוד בשיתוף פעולה עם אחרים.
שני הכלים המרכזיים בתהליכי ההגשמה הם 'שפת הרגשות' – כלי לשיח רגשי וניהול קונפליקטים והמתודה להגשמת חלומות, המסייעת לילדים להגיע מן החלום אל ההגשמה.
סינרגיה מציעה בחינוך הבלתי פורמלי חמישה סוגי פעילויות:

חוגי הגשמת חלומות חוגים לגיל 4 ומעלה שמתקיימים בסדנה עתירת חומרים המאפשרת לילדות והילדות לבחור וליצור. החוג מזמן לחולמים וחולמות ותיקים/ות החל מגיל עשר גם התנסות בהדרכה של צעירים מהם.
ישנם שני סוגי חוגים:
הגשמת חלומות  אישיים – חוגים שבהם ילדות וילדים בוחרים באופן אישי מה לעשות ועם מי. קבוצות החוג יכולות להיות  חד גילאיות או רב גילאיות – ילדים מגיל 6-12 עובדים יחד באותו מקום.
הגשמת חלומות צוותיים  – חוג שבו קבוצת ילדים מחברת יחד חלומות אישיים לחלום אחד ומגשימה אותו בכוחות משותפים. החוגים חד גילאיים או דו גילאיים. החל מגיל 4. 

תכנית 'החלום שבפנים' תכנית המציעה לפעוטונים והגנים את ההזדמנות לחלום ולהגשים. במסגרת החוג מפתחים הילדים את השיח על חלומותיהם, הרעיונות שלהם ומה שהם מתעניינים בו. אחר כך מנסים יחד עם צוות הגן ומדריך/ת סינרגיה להגשים רעיונות קטנים וגדולים.

מפגש הורים וילדים מפגש יחיד וייחודי שבו מגשימי החלומות הם בני ובנות המשפחה.המפגש הוא הזדמנות להכיר מחדש אלו את אלו דרך החלומות, למצוא חלומות משותפים ולמצוא את הזמן להגשים אותם.

תכנית 'להעז לחלום' לילדים ולנוער קורס קצר בן שלושה עד עשרה מפגשים, מתאים למסגרות בלתי פורמאליות ייחודיות כגון: בעלי צרכים מיוחדים, מחוננים, נוער וילדים בסיכון, ילדים ונוער עם קושי חברתי וכדומה. בתהליך יצירתי ומשחקי מכירים המשתתפים אלו את אלו דרך השיח על חלומותיהם, מחברים בין חלומות אישיים לחלום משותף ומוציאים לפועל את הרעיונות ביחד.
ניתן להתאים את התכנית לצרכים ספציפיים בקבוצה. אפשר לבחור ליהנות מהתהליך השלם או מחלקו