סינרגיה בקהילה

חלום אחד בונה קהילה שלמה.

מטרתה של סינרגיה בפעילות הקהילתית היא הצמחת היוזמה והמעורבות בקרב התושבים והענקת היכולת להשפיע לאנשים מכל גיל באשר הם. לשם כך פועלת סינרגיה על פי מודלים של שיתוף ציבור המטפחים קשר חיובי בין הממסד לקהילה, אמון הדדי ואחריות משותפת על הסביבה והחברה.

העבודה הקהילתית היא המטרייה לחיבור בין ארבעת כנפי הפעולה של סינרגיה לשם הגשמה של חלומות:
תושבים ותושבות, העסקים הקטנים בקהילה, מסגרות החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי ומוסדות הקהילה.פעילות סינרגיה מתמקדת בשכונות ומושבים ובשיתוף פעולה עם מוסדות קהילה כגון – ועד מקומי, אגודות מושבים, מינהלים קהילתיים ומתנ"סים וגורמים עירוניים או מועצתיים הפועלים ברמה השכונתית או המושבית.

 

ליווי קהילתי ליווי של מוסד קהילתי שרוצה להבין איך אפשר לנצל הזדמנויות להגשים חלומות בקהילה וכיצד  ליצור שיתוף פעולה בין התושבים, בעלי עסקים מקומיים, אנשי החינוך והמוסדות הקהילתיים.
הליווי מורכב משלושה חלקים. משך כל שלב מותאם באופן ספציפי לכל מקרה:
בשלב הראשון – הגדרה של פרויקט על בסיס תקציב עצמאי או במענה לקולות קוראים עירוניים, מועצתיים או מטעם קרנות או ארגון ציבורי.
בשלב השני – בנייה של תכנית עבודה קהילתית, שמבוססת על יוזמה ומעורבות של גורמי חינוך, עסקים קטנים, מוסדות קהילתיים מקומיים ותושבים מהמניין.
בשלב השלישי – ליווי ההוצאה לפועל של התכנית, התאמתה למתרחש בשטח, פיתוח דרכים להתמודדות עם התנגדויות, יצירת תקשורת רגשית וחיובית עם הציבור ופיתוח הזדמנויות להשתתפות התושבים לצד חתירה למטרת הפרויקט.

הגשמת חלומות בגיל הזהב תהליך בשלושה שלבים: השלב הראשון הוא סדנת חשיפה עבור קהל רחב לחלומות והכלים של סינרגיה להגיע מחלום למציאות. הסדנה מסתיימת בהזמנה להצטרף לצוות חלוץ של חולמות וחולמים.
בשלב השני, בסדרה של שישה מפגשים, ממשיכים צוותי החלוץ לחלום ולתכנן את ההגשמה של חלומות אישיים או משותפים.
השלב השני מסתיים בהזמנה של אלו הזקוקים לכך אל השלב השלישי והאחרון – ליווי הגשמה: שלושה עד ארבעה מפגשים קבוצתיים או אישיים שמטרתם ללכת יחד בתהליך ההגשמה – להכין, לפנות יחד לשותפים ושותפות, לעשות!

שוק חלומות קהילתי אירוע חד פעמי של גיוס תושבים ותושבות לפרויקטים הקהילתיים הקיימים והחדשים ביישוב. הפנינג שמטרתו לחבר בין תושבים לפעילות של מוסדות הקהילה והזדמנות לתושבים למצוא שותפים במוסדות אלו להגשמת חלומות שלהם. תהליך ההקמה של שוק חלומות קהילתי כרוך בשלב מקדים, לפני התכנון וההפקה של השוק, שבו מסייעים מנחי/ות סינרגיה לדייק חלומות של תושבים וגורמי הקהילה. כאשר החלום ברור אפשר לחבר אליו שותפות ושותפים.

הקהילה בדרך אליך יוזמות משותפות ונפרדות של גופי הקהילה ושל סינרגיה שמתקיימות ברחובות ובסביבת התושבים. למה שהגינה הקהילתית לא תביא את הטבע גם אל הרחוב? אולי יש מקום לאמנות של תושבים ברחוב? מה יכולים ילדי הגנים ובית הספר ללמוד מהתושבים? ומה יש לילדים להציע לכלל התושבים?

הבמה שלך הזמנה לתושבות ולתושבים להציג כישורים, תחביבים, דעות ופעילויות אחרות לשאר הקהילה. פעילות הכוללת פרסום ומיפוי של תושבים ותושבות שמחפשים במה והזדמנות להכיר.

אירועי תכנון, גיוס והקמה בשכונה שיתוף ציבור בנושאים ספציפיים ובהיקפי שיתוף ציבור משתנים המתמקדים ביוזמה יצירתית של התושבים לפתרון בעיות: מה התושבים והתושבות יכולים לעשות למען הבטיחות בדרכים? אילו פתרונות מיחזור ואיכות הסביבה אפשר למצוא בתוך הקהילה? איך יכולים התושבים והתושבות להושיט יד יחד לאוכלוסיות המוחלשות שבקרבם ובסביבתם? כל אלו נושאים המעניקים את המעורבות, האחריות והיכולת להשפיע לתושבים

סדנת החלומות הקהילתית מרכז לטיפוח היזמות החברתית המקומית בהקמה משותפת לסינרגיה וגורמי הקהילה ו/או החינוך המקומיים. הסדנה היא מרחב מעוצב בגישת החינוך הפתוח, שמכוונת לזרימה בין מוקדי עבודה מגוונים, עתירי חומרים וכלי עבודה. הסדנה מציעה את מגוון שירותי הגשמת החלומות לקהילה:
חוגי הגשמת חלומות מהגיל הרך עד גיל שתים עשרה, קורסים לבני ובנות נוער, הדרכות לצוותי חינוך, הרצאות, סדנאות לבעלי עסקים מקומיים, מפגשי הגשמת חלומות לגיל השלישי, עבודה עם מוסדות מקומיים לנוער בסיכון, אירועי שיתוף ציבור חגיגיים עוד.